3. tisková zpráva 2013

 

3. tisková zpráva V Praze 4. dubna 2013

20. DNY EVROPSKÉHO FILMU


OSLAVÍ KULATINY S DIVÁKY V KINĚ

 

Praha 11. - 18. 4. / kina Světozor a Lucerna

Brno 19. - 25. 4. / kino Art

Ozvěny Dnů evropského filmu:

Jablonec nad Nisou (22. – 24. 4. 2013), Uherské Hradiště (23. – 25. 4. 2013),
Boskovice (24. – 26. 4. 2013), Ostrava (25. – 28. 4. 2013), Hradec Králové (25. – 28. 4. 2013)

V tomto roce vstupují Dny evropského filmu do nové dekády, neboť je tomu letos právě 20 let od vzniku filmové přehlídky. Programová skladba přehlídky zahrnuje filmy všech Evropských zemí. Jednotlivé ročníky od roku 1994 po rok 2012 nabídly ročně přes 40 filmů 

z více než 25 evropských zemí. Řada filmů byla oceněna na významných národních
a mezinárodních filmových festivalech a vznikla v mezinárodních koprodukcích. Filmy
se promítají v původní verzi
s českými titulky a vzhledem k zájmu cizojazyčně mluvících diváků, kteří jsou součástí divácké obce Dnů evropského filmu, jsou samozřejmostí anglické titulky.

 

ZAHÁJENÍ DNŮ EVROPSKÉHO FILMU:

20. Dny evropského filmu zahájí 11. dubna 2013 v pražském kině Světozor švédský koprodukční snímek Call Girl Mikaela Marcimaina, který zachycuje události kolem tzv. Geijerovy aféry, jež otřásla Švédskem v 70. letech za vlády Olofa Palmeho a dotkla se předních činitelů země. Tehdejší ministr vnitra Lennart Geijer společně s dalšími čelil obvinění z vyhledávání sexu s nezletilými prostitutkami.

Film vyvolal ve Švédsku kontroverzi, když rodina zesnulého Olofa Palmeho podala žalobu za urážku, neboť se jim nelíbil způsob, jakým je Palme ve filmu zachycen. Výsledkem byla dohoda mezi Palmeho rodinou a producentem, na jejímž základě se kontroverzní scény z filmu přestříhaly. A to i přes tvrzení režiséra Mikaela Marcimaina, že jsou postavy skutečností inspirovány pouze volně.

Snímek Call Girl si odnesl řadu prestižních ocenění: MFF Toronto 2012: 2 x Cena mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI (za film a za režii); 3x Ceny Guldbagge 2013: Nejlepší kamera, Nejlepší kostýmy, Nejlepší zvuk a z MFF ve Stockholmu si odnesl Cenu diváků. Distribuci filmu v ČR zajišťuje Film Europe.

Slavnostního zahájení Dnů evropského filmu se osobně zúčastní představitel jedné z hlavních rolí SIMON J BERGER, švédský divadelní a filmový herec, kterého proslavila role synáčka z lepší společnosti v seriálu Vzhůru do boje (r. Michael Marcimain). Zahrál si hlavní roli v krátkém filmu Namísto Abrakadabra, za kterou získal cenu za nejlepšího herce na festivalu krátkých filmů v Bruselu. V loňském roce se představil také v postavě gaye v oceňovaném seriálu Nikdy si neutírej slzy bez rukavic.

 

PROGRAM PŘEHLÍDKY BUDE TRADIČNĚ ROZDĚLEN DO TEMATICKÝCH SEKCÍ:

Sekce Národní liga představí kandidáty jednotlivých evropských zemí na Oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film. Výběr DEF: Mushrooming je černou estonskou komedií
o houbaření a zametání politických afér pod koberece. Finská
Očista je oproti tomu syrovým filmem o jizvách z minulosti, oportunismu, ale i vykoupení za zlé činy.

Sekce Lux Prize zahrne filmy navržené na cenu Evropského parlamentu LUX. Výběr DEF: Barbara přináší příběh mladé lékařky z východního Německa přeložené na venkov, kde pod neustálým dohledem tajné policie i svého okolí plánuje tajně útěk na západ. Ursula Maier následuje ve filmu Sestra linii sociálních dramat bratří Dardennů. Malý Simon je ve svých dvanácti takřka profesionálním zlodějem, aby uživil sebe a svoji starší sestru. Dlouho jim ale takové soužití nevydrží.

Sekce K věci nabídne témata související s aktuálním Evropským rokem občanů. Filmy v sekci budou navíc vždy představené odborníkem na dané téma, který poskytne divákům větší kontext a zasvěcení do dané problematiky. Film Nový svět pojednávající o skupině aktivistů snažících se vybudovat svépomocí komunitní centrum v Tallinu uvede zástupce organizace Auto*Mat, o. s., o tématu ilegální imigrace, kterým se zabývá film Ilegální máma, pohovoří Andrea Plačková, koordinátorka projektu Využití kvalifikace migrantů z Multikulturního centra Praha, slovenský dokument Cikáni jdou do voleb, dokument o jedné volební kampani romského streetworkera, který se rozhodl kandidovat na starostu malého městečka a stát se tak hlasem romské menšiny, představí zástupce Slovo 21 o.s. a hraný film Louise Wimmer, varující před vzrůstající propastí mezi absolutní chudobou a bohatstvím v Evropě uvede Petra Klingerová z Programu sociální integrace organizace Člověk v tísni, o.p.s.

 

Mezi zavedené sekce se opět řadí sekce Film&Music, přinášející hrané i dokumentární filmy s hudební tematikou. Výběr DEF: Last Call - Dresden Dolls – János Szász natočil poslední turné americké kapely Dresden Dolls po jejich reunionu v roce 2010. Intimní náhled
do zákulisí a života Amandy Palmer a Briana Viglione.

 

Druhým rokem fungující sekce Media představí snímky, jež v minulosti úspěšně čerpaly finanční podporu z programu MEDIA. Výběr DEF: Je to jen vítr – oceňované tísnivé drama Benedeka Fliegaufa zachycuje jeden den v životě romské rodiny, čelící tlaku okolí a stále více narůstajícího rasismu. Antikrist – “kacířský” alegorický snímek Larse von Triera o manželském páru uchylujícím se do lesů, kde místo ráje nacházejí peklo.

 

Sekce Best Of pak představuje průřez národními kinomatografiemi posledních dvou let. Výběr DEF: Vrásky jsou animovaným snímkem o stárnutí a vyrovnávání se s životem
v domově pro seniory, líčící vše s humorem a bez sentimentu. Irský
Skok je propletencem několika příběhů odehrávajících se během silvestrovské noci. Mafie a vyřizování účtů, nešťastné náhody, ale i obyčejná milostné vzplanutí. Jedna noc, čtyři osudy.

 

Novou sekcí je v letošním roce sekce €Docs zaměřená na výjimečné dokumentární filmy, kterým sluší velké plátno kin. Výběr DEF: Fuck for Forest je dokumentem o skupině berlínských aktivistů, kteří se snaží vydělávat peníze na záchranu deštných pralesů natáčením eko-porna. Whores Glory – Michael Glawogger se ve svém posledním dokumentu zaměřil na řemeslo staré jako lidstvo samo. Jaké jsou podoby prostituce ve světě a co toto všechno vypovídá o nás?

 

ZAKONČENÍ DNŮ EVROPSKÉHO FILMU:

Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 18. dubna 2013 v kině Lucerna islandsko-norský snímek Hluboko (Djúpið) režiséra Baltasara Kormákura. Drama muže, který navzdory všem předpokladům přežije několik hodin v ledové vodě poté, co ztroskotá jeho rybářská loď, vznikal na motivy skutečných událostí. „Baltasar Kormákur patří v současnosti mezi nejvýraznější islandské tvůrce. Původně proslul jako herec (např. role ve filmech Fridrika Thór Fridrikssona Andělé všehomíra nebo Ďáblův ostrov), později přešel úspěšně k režii (ceněný debut S milenkou mé matky nebo Severní blata oceněné v roce 2006 Křišťálovým glóbusem na festivalu v Karlových Varech). Dokázal se etablovat i v Hollywoodu, kde natočil snímky jako Kontraband nebo Nádech“, dodává dramaturg Zdeněk Blaha. Nejnovější snímek Hluboko si na výročních islandských filmových cenách Edda odnesl hned 11 ocenění a stal se islandským kandidátem na cenu Oscar za cizojazyčný film. Snímek nasazuje do českých kin Aerofilms od 25. dubna 2013.

Slavnostním zahájením i zakončením provází osvědčený, vždy vtipný a lety prověřený Lukáš Rumlena (Cabaret Caligula, www.kabaretcaligula.com).

 

DOPROVODNÝ PROGRAM 20. DNŮ EVROPSKÉHO FILMU:

 

FILMOVÝ HAPPENING

Sobota 20. 4. / 16.00 - 24.00 hod / Kino Lucerna / Vodičkova 36, Praha 1

Jsou vítání všichni milovníci filmu!

 

Projekcí filmu Hluboko DEF nekončí! Nejen, že se přehlídka přesune do Brna a následně do dalších měst v ČR, ale v Praze se bude slavit! V rámci oslav 20. kulatin, si DEF pro své fanoušky připravili FILMOVÝ HAPPENING. Program:

 

Kino Lucerna

16.00 hod / pásmo večerníčků ČT

18.00 hod / projekce filmu Muž, který se směje / Variace na stejnojmenný román Viktora Huga se natáčela také v Barrandovských ateliérech českou produkční společností Okko Production. V jedné z hlavních rolí se objeví Gérard Depardieu.

21.00 hod / projekce filmu Fuck for Forest / Berlínští ekoaktivisté pod heslem Fuck for Forest natáčejí porno, aby za vydělané peníze odkoupili část deštného pralesa a pomohli tak amazonským domorodcům.

 

Foyer Kina Lucerna

16.00 – 18.00 hod / dětská animovaná dílna Aeroškola, prezentace interaktivního dětského webu tyyo.cz, maskoti postaviček z večerníčků ČT

16.00 – 24.00 hod / focení v dobových kostýmech (výběr z více jak 100 kostýmů i dětských velikostí), bohatá tombola s hodnotnými cenami, delegace tvůrců, rekvizity a kostýmy
k filmu
Muž, který se směje, Slam Poetry Show, filmový blešák, prodejní stánky s filmovou tématikou, výstava plakátů 20 let s evropským filmem a mnohé další…

 

Vstupné pro děti do 12 let zdarma. Dospělí 100 Kč (nebo zdarma se vstupenkou z jakékoli projekce DEF).

___________________________

 

SEMINÁŘ KINO 2013 DIRECTORS CUT

22. 4. 2013 / 9.30 hod / Kino Aero, Biskupcova 1733/31, Praha 3

Seminář o aktuálních tématech, která dynamický svět filmu přináší.

 

Pro odbornou veřejnost DEF ve spolupráci se sdružením Pro Digi o.s. a Media Deskem ČR připravili, jako již několikátý společný projekt, seminář Kino 2013 DIRECTORS CUT. V prvních polovině dne se seminář věnuje statistikám a výsledkům návštěvností kin a digitalizace
v roce 2012 a výhledům na rok 2013. V druhé části dne se zaměřuje na novinky
a na sumarizaci projektů pro kina, které jim mohou pomoct ke zvýšení návštěvnosti. Ať už jde o projekty vzdělávací, marketingové, technologické. V poslední části si mohou profesionálové vyměňovat své zkušenosti během networkingu.

 

Akreditace na seminář je bezplatná.

 

VÝSTAVA: 20 LET S EVROPSKÝM FILMEM

18. 3. – 10. 4. / Evropský dům

11. 4. – 11. 5. / Kavárna kina Lucerna

Výstava odhaluje plakáty DEF už od 1. ročníku z roku 1994 až do současnosti.

 

U kolébky DNŮ EVROPSKÉHO FILMU stálo několik diplomatů z evropských zemí: Giorgio Ficcarelli (Itálie), Andreas Stroehl (Německo), Sylvie Dargnies (Francie) a Franta Wijchers (Nizozemí). Všimli si téměř úplné absence evropských filmů v českých kinech a tak spolu se zástupci ostatních velvyslanectví evropských zemí dali dohromady první, tenkrát pokusný ročník, s cílem zjistit, jestli je o evropské filmy zájem. Hlavní ideou byla obohatit nabídku českých kin o kvalitní a významná díla současné evropské kinematografie.

 

1. ročník přehlídky byl zahájen 8. dubna roku 1994 snímkem Orlando režisérky Sally Potter. Během následujících let DEF hostily osobnosti jako jsou Ken Loach (RAINING STONES / Pršící kamení, SWEET SIXTEEN / Sladkých šestnáct let), Aki Kaurismäki (PIDÄ HUIVISTA KIINNI, TATJANA / Drž si šátek, Tatjano), Carlos Saura (GOYA EN BURDEOS / Goya v Bordeaux), Stephen Frears (LIAM / Liam) a další.

 

Vstup na výstavu je zdarma.

___________________________

 

Vstupné na jednotlivé projekce DEF je 90 Kč. Od loňského roku je zaveden online prodej vstupenek v pražských kinech Světozor a Lucerna – vstupenky si tak lze nejen zarezervovat, ale i on-line zakoupit. Vstupné podléhá slevám, např.: cena 45 Kč pro seniory, akce vše za 39 Kč (10. 4.), prodej vstupenek na Slevomatu (2 vstupenky za cenu 1) atd.

 

Katalog DEF je ve všech kinech zdarma.

 

Koncept a grafická úprava 20. ročníku DEF se nese v duchu oslav kulatého výročí! Autorem vizuální podoby SLAVÍME KULATINY je Bohdan Heblík (www.kofila.com).

 

Za znělkou 20. ročníku stojí tým:

umělecký režisér: Bohdan Heblík / námět: Bohdan Heblík a Lukáš Veverka / režie: Lukáš Veverka (www.parasite.cz) / kamera: Vladan Vála / střih: Vojta Fric / zvuk: Tomáš Bělohradský (www.sound4film.cz) / produkce: FRAME100R (www.frame100r.cz)

 

Podrobný program DEF v jednotlivých městech, přehled a popis sekcí, katalog ke stažení, fotografie, novinky, informace k prodeji vstupenek, k doprovodnému programu apod., diváci naleznou na www.dnyevropskehofilmu.cz a na FB 20. Dnů evropského filmu.

Filmová přehlídka se koná pod záštitou ministryně kultury ČR Aleny Hanákové, Zastoupení Evropské komise v ČR, primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a starosty městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého / Přehlídku pořádají velvyslanectví a kulturní instituty evropských zemí, hlavní město Praha a Zastoupení Evropské komise v ČR. / Za podpory Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, městské části Praha 1 a Evropského parlamentu - Informační kanceláře v ČR.

 

Generálním partnerem je filmový kanál FILM +. / Hlavními mediálními partnery jsou Česká televize a Český rozhlas 1 - Radiožurnál. / Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Lidovky.cz, Expresradio, Respekt, Student Agency, ČSFD.cz a Šupito.

 

Kontakty:

Mgr. Michaela Dvořáková (Hofmanová), PR DEF

Tel.: +420 732 372 424

Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Web: www.dnyevropskehofilmu.cz

Adresa pro doručování pošty: Národní 28, 110 00 Praha 1

 

Filmový tip

PROGRAM
PO DNECH

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Soutěžte a vyhrajte

OSLAVA 20. 4.